Choinka odmiany

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka także indywidualnego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i dlaczego jest oczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które odpowiadają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Oraz w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w momencie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do teorii, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne skupienie się gościa z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na całkowity świat. Można więc powiedzieć, że już nie ale w Polsce, ale jeszcze także innych krajach Europy oraz w Ameryce na wielka przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na przestrzeni ostatnich 30 lat można dostrzec dużą nowość w modzie choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie ciężko było więc o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie uważały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość rozmiarów oraz kolorów świątecznych ozdób jest wielka do opisania, jednakże w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

http://bwq.pl/43a-posnet-mobile-hs-ejZobacz naszą stronę www

Przez lata historia choinki, tak jedno jak mężczyźni, doświadczała kolei w klasie trendów mówiących jej przystrajania. Natomiast nie zmieniło się to, iż od momentu ubrania ważnej w akcji choinki przez Luthera, sposób ten szczególnie mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej i bierzmy nadzieję, że nieprędko przeminie.