Stosunki miedzynarodowe opinie

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po kilku miesiącach, jak toż bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazdę na drugi koniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych dróg współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się silniejsze i dostępniejsze, i co wewnątrz tym chodzi - także znacznie częstsze. Obecnie bez kłopotu można dostać się na następny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa kultura i odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również ważna wylądować w Azji, w Afryce albo na obcej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grupy Europejskiej a wszystek jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która pragnie zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo charakterystyczne są w ostatnim sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.